آموزش فیوزینگ کپی شارپ

تعمیر فیوزینگ دستگاه فتوکپی شارپ از اقداماتی است که در نمایندگی این شرکت به صورت کاملا تخصصی انجام میگردد. فیوزینگ یکی از قطعات مهم دستگاه کپی است که خرابی آن میتواند منشأ بروز مشکلات جدی در این دستگاه شود.

آشنایی با فیوزینگ کپی شارپ

با توجه به افزایش استفاده از دستگاه کپی در فعالیت های اداری، بهتر است که کاربران این دستگاه اطلاعاتی در مورد قطعات مختلف آن و روش های تعمیراتی داشته باشند.

نحوه کار فیوزینگ در دستگاه فتوکپی شارپ

آیا دقت کرده اید که وقتی کاغذ کپی شده از دستگاه خارج میشود، گرم بوده و حرارت دارد؟ آیا می دانید که این حرارت ناشی از چیست؟ جالب است بدانید که فیوزینگ، اصلی ترین علت گرم بودن کاغذ پس از خروج از دستگاه کپی است. در واقع برگه باید از زیر این قطعه بگذرد تا بتواند از دستگاه خارج شود.

خاصیت ویژه ای که فیوزینگ دارد قابل تعویض بودن آن است. یعنی وقتی کارایی فیوزینگ تمام شد، میتوان آن را تعویض نموده و با استفاده از یک فیوزینگ جدید، عملکرد دستگاه را به حالت عادی باز گرداند.

فیوزینگ دستگاه فتوکپی شارپ در مدل های قدیمی تر از یک لامپ گرم کننده درون هات رولر تفلون شده و پرس رولر تشکیل شده، در حالی که دستگاه های امروزی به جای لامپ به یک المنت گرم کننده مجهز شده اند. همچنین در این مدلها، جای هات رولر را هم فیوزر فیلم در فیوزینگ گرفته است. قطعه مورد بحث در عملکرد دستگاه کپی بسیار پر اهمیت بوده و در صورت بروز مشکل، باید در اسرع وقت بررسی و ترمیم شود.

مشکلات فیوزینگ دستگاه کپی شارپ

فیوزینگ هم مثل هر قطعه دیگری ممکن است دچار مشکلات و معایبی شده و به این ترتیب عملکرد دستگاه را مختل نماید. مهم ترین مشکلات فیوزینگ دستگاه فتوکپی شارپ عبارتند از

خرابی ترمیستور

دستگاه های کپی قطعه ای به نام ترمیستور دارند که در ارتباط با فیوزینگ عمل می کند. خرابی ترمیستور موجب بروز مشکل در کار فیوزینگ شده و در چنین وضعیتی این قطعه نیازمند تعمیر یا تعویض است. جالب است بدانید که خرابی این قطعه، با صدور خطای H3 از دستگاه همراه میباشد.

ترمیستور کپی شارپ

آلودگی ناخنک های تفلون

در قسمت تفلون و پرس دستگاه کپی، ناخنکهایی وجود دارد که بر عملکرد این قطعات تاثیر میگذارند. اگر این ناخنک ها به هر دلیلی آلوده شوند، موجب خط خوردگی تفلون و پرس می گردند و در نتیجه، این بخش ها با کندی عملکرد مواجه خواهند شد. برای تعمیر فیوزینگ دستگاه کپی شارپ در این حالت، کافی است ناخنک ها تمیز شوند.

ناخنک های تفلون فیوزینگ کپی شارپ

آلودگی هات رولر

آلودگی هات رولر دیگر مشکلی است که فیوزینگ کپی شارپ را درگیر و مانع از عملکرد صحیح این قطعه میشود. بسیاری از کاربران دستگاه خود را در کنار پنجره و یا محیط های مستعد آلودگی نصب می کنند. اینکار باعث میشود که گرد و خاک به داخل دستگاه نفوذ کرده و بدین طریق هات رولر فیوزینگ را آلوده نماید. کثیف شدن هات رولر باعث میشود که فیوزینگ دستگاه فتوکپی شارپ نیز آلوده شده و نتواند درست کار کند.

هات رولر فیوزینگ کپی شارپ

 

چرخ دنده هات رولر

چرخ دنده هات رولر جز قطعات اصلی چرخ دنده های درایو کپی شارپ می باشد. گرده های تونر و آلودگی هوا به مرور زمان بر روی چرخ دنده نشسته و چون در معرض حرارت فیوزینگ قرار دارد باعث سفت شدن آلودگی ها میشود که در اثر چرخش زیاد این چرخ دنده باعث خوردگی و از بین رفتن چرخ دنده هات رولر می شود. از نشانه های خرابی آن میتوان به صدای ناهنجار هنگام کار کردن دستگاه کپی شارپ اشاره کرد.

چرخ دنده هات رولر کپی شارپ

نقش پرس هیتر در یونیت فیوزینگ کپی شارپ

پرس هیتر یکی از قطعات اصلی و داخلی یونیت فیوزینگ است که در عملکرد صحیح یونیت فیوزینگ کپی نقش مهمی ایفا می کند. پرس هیتر مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد. عمر بسیار طولانی نیز یکی دیگر از مشخصه های این قطعه است. این قطعه بر روی کاغذ فشار وارد می کند. به واسطه دمای ایجاد شده توسط لامپ و فشار همزمان بلت فیوزینگ، کاغذ که حامل تونر در مناطق مشخص است، تحت تاثیر دما و فشار تونر پخته شده و سپس کاغذ از طریق گیت خروجی خارج شود.

پرس هیتر در یونیت فیوزینگ کپی شارپ

خرابی پرس هیتر کل عملیات داخلی یونیت فیوزینگ را با اختلال رو به رو می کند، لذا برای تعمیر یونیت فیوزینگ کپی قبل از هر اقدامی لازم است اجزای اختصاصی یونیت فیوزینگ را بررسی کنیم تا در صورت خرابی، آنها را تعویض یا تعمیر کنیم. ممکن است علت اصلی عملکرد غلط فیوزینگ یکی از اجزای داخلی آن باشد نه خود فیوزینگ. از جمله قطعات داخلی یونیت فیوزینگ باید به ابری هات رولر، پرس، لامپ فیوزینگ، ناخنک هات رولر و پرس، پوسته فیوزینگ، هاترولر، بوش هاترولر، پاک کننده پرس، بلبرینگ هاترولر و پرس و ترمیستور اشاره کرد. ممکن است با بررسی این اجزا و قطعات مشکل حل شود و نیاز به تعویض فیوزینگ نباشد.

 تعویض فیوزینگ دستگاه کپی شارپ

همان طور که گفتیم فیوزینگ آخرین مرحله از تشکیل تصویر در دستگاه کپی را انجام می دهد. بدیهی است که اگر خراب شود یا با اختلال و مشکلی روبرو شود، در عملکرد دستگاه کپی تاثیر مستقیم میگذارد. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، قطعه فیوزینگ دارای طول عمر مشخصی است. وقتی عمر این قطعه به سر بیاید، موضوع تعمیر برای آن کاملا منتفی است و تنها باید تعویض شود تا کارایی دستگاه کپی دوباره برگردد. توجه داشته باشید که تعویض فیوزینگ دستگاه کپی حساس و پیچیده است.

تعمیر فیوزینگ دستگاه فتوکپی شارپ

به بیانی ساده باید بگوییم که تعمیر فیوزینگ دستگاه فتوکپی شارژ تقریبا امکان پذیر نیست. اگر مشکل این قطعه ناشی از آلودگی هات رولر و یا خرابی ناخنک ها باشد، می توان با تعویض یا تمیز کردن آنها مساله را برطرف نمود. اما در حالت های دیگر، لازم است که اقدام به تعویض فیوزینگ شود. برای تعویض این قطعه علاوه بر تخصص، نیاز به ابزار و تجهیزات ویژه ای نیز می باشد. همچنین بسیار ضروری است که نمونه اورجینال در دستگاه استفاده شده و بدین صورت عملکرد صحیح دستگاه کپی  تضمین گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
error: Content is protected !!
Call Now Button