آموزش تشخیص خرابی دولوپر

دولوپر مواد مصرفی دستگاه فتوکپی شارپ است که در کنار تونر، تاثیر بسیاری بر کیفیت چاپ می گذارد. این ماده که تحت عنوان پودر سنگین (Developer) هم شناخته می‌شود، تونر را به سطح درام منتقل کرده و به این ترتیب در بهبود فرایند کپی تاثیرگذار است.

آموزش تشخیص خرابی دولوپر

اگر پودر سنگین (Developer) کیفیت لازم را نداشته باشد و یا مخزن آن یعنی تانک دولوپر دچار ایراد شود، کیفیت چاپ در دستگاه کپی شارپ شما به شدت کاهش خواهد یافت. تعمیر دولوپر دستگاه کپی زمانی انجام میشود که ریزش دولوپر اتفاق افتاده باشد و یا اینکه کیفیت چاپ شما در پرینت و یا کپی افت کرده باشد. همچنین اگر تانک دولوپر ایرادی داشته باشد باید در اسرع وقت آن را تعمیر کرد. تشخیص اینکه دولوپر نیاز به تعمیر دارد یا تعویض، بر عهده تعمیرکارانی است که در حوزه تعمیرات دستگاه شارپ تجربه دارند. در ادامه نکات مهم و کاربردی را در خصوص تعمیر دولوپر دستگاه کپی شارپ مطالعه خواهید کرد.

تعمیر دولوپر دستگاه کپی شارپ

اساسا تعمیر دولوپر زمانی باید انجام شود که این ماده دچار کاهش کیفیت شده باشد.
دولوپر با توجه به مدل دستگاه و نوع دولوپر (طرح یا فابریک) هر 50 هزار برگ نیاز به تعویض دارد.
اگر تانک دولوپر ایرادی داشته باشد، قطعا کیفیت چاپ به شدت مختل خواهد شد. تانک دولوپر شامل قطعاتی از قبیل مگنت، همزن مارپیچ، بوش، دنده درایو، سنسور و … میباشد.
یکی دیگر از مهم ترین مشکلاتی که تعمیر دولوپر دستگاه کپی شارپ را ضروری میکند، مخلوط شدن مواد اضافه (گرد و غبار، پرزهای کاغذ و…) با این ماده است.
مشکل دیگر استفاده بلند مدت و عدم تعویض به موقع دولوپر است که تبعات سنگینی هم به دنبال دارد.
دولوپر یک ماده مصرفی است اما عمر مشخصی داشته و پس از پایان تاریخ انقضا باید تعویض شود.

به تعویق افتادن زمان تعویض این ماده، میتواند زمینه ساز بروز مشکلاتی از قبیل تونر ریزی در دستگاه کپی شارپ شده و به این ترتیب، کیفیت چاپ کپی شما را به شدت کاهش دهد. پس از به پایان رسیدن عمر مصرفی دولوپر دیگر امکان تعمیر وجود نداشته و باید در اسرع وقت آن را با دولوپر جدید و ترجیحا فابریک جایگزین کنید.

تعویض دولوپر دستگاه کپی شارپ

تعمیر دولوپر دستگاه کپی همیشه امکان پذیر نیست و گاهی باید تعویض گردد.
وقتی عمر این ماده تمام شود، حتی اگر خود دولوپر مصرف نشده باشد باید آن را تعویض نمود.
اگر دستگاه کپی شارپ شما مدت طولانی با دولوپر فاسد یا تاریخ گذشته کار کند دیگر نمیتوان چاپ با کیفیت و خوبی در آن مشاهده کرد.

از طرفی فاسد شدن دولوپر ممکن است روی سایر اجزای دستگاه نیز تاثیر منفی و مخرب گذاشته و عملکرد آنها را مختل سازد. تعویض دولوپر دستگاه کپی شارپ کار چندان سختی نیست، اما نکاتی دارد که اگر به درستی رعایت نشوند، مشکلاتی در روند کار چاپ ایجاد خواهد کرد.

نکات تعویض دولوپر دستگاه کپی شارپ

همانطور که اشاره کردیم تعویض دولوپر فتوکپی شارپ فرایند چندان سختی نیست و اگر نکات آن را رعایت کنید، می توانید به درستی این ماده را تعویض نمایید. اولین نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که این ماده به صورت فیزیکی مصرف نمی شود؛ یعنی در زمان مشخصی کیفیت خود را از دست داده و نیاز به تعویض خواهد داشت. مساله دیگر این است که با توجه به تاثیر بالای این ماده در کیفیت چاپ، حتما باید در زمان مشخص تعویض شود.
دستگاه های فتوکپی شارپ به هیچ عنوان نباید با دولوپر فاسد و تاریخ گذشته کار کنند.
در صورت استفاده از دولوپر معیوب مصرف تونر به شدت افزایش پیدا کرده و مشکلی تحت عنوان تونر ریزی اتفاق خواهد افتاد که باعث آسیب زدن غلطک های استوپر، کثیف شدن لیزر خرابی شارژر MC می شود.
در نهایت پیش از آموزش تشخیص خرابی دولوپر دستگاه کپی شارپ یا تعویض آن باید بدانید که گرما و رطوبت زیاد، کیفیت دولوپر را به شدت کاهش می دهد و با چسبیدن ذرات تونر به یکدیگر، مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. بنابراین بهتر است که برای جلوگیری از خرابی و بروز مشکلات بیشتر، دولوپر را در محیط بدون رطوبت و خشک نگهداری کنید.

سایر ارورهای مربوط به تانک دولوپر و کاتریج تونر دستگاه کپی شارپ

  • کپی شارپ علامت نداشتن پودر تونر را نشان می دهد ولی کار می کند.
  • کپی شارپ خطای 2F می زند و کار نمیکند.
  • کپی شارپ خطای CH چشمک زن می دهد و عمل نمیکند.
  • کپی شارپ پودر ریزی تونر دارد.
  • کپی شارپ  پودر ریزی دارد و صدای بلندی میدهد.
  • کپی شارپ مشکل دولوپر ریزی دارد.
  • کپی شارپ خطای 2F با ثانویه ۴۰ میزند.
  • کپی شارپ روی کاغذ تصویر زمینه تیره میاندازد.
  • کپی شارپ صدای بلندی می دهد و سفید چاپ مینماید.
  • کپی شارپ Ready نمیشود و چراغ Start روشن نمیشود.

راه حل هایی که شرکت شارپ سیستم بعنوان مرکز تعمیرات کپی شارپ برای حل مشکلات ایجاد شده در دستگاه کپی شارپ توصیه میکند به شرح زیر است.

 • دستگاه کپی شارپ علامت نداشتن پودر تونر را نشان می دهد ولی کار می کند؛ وقتیکه کپی شارپ علامت مثلث را نشان می دهد و بصورت چشمک زن در می آید اما هنوز کپی آماده برای کار و عملیات کپی و پرینت امکان پذیر می باشد احتمالا پودر تونر در حال تمام شدن است و باید کاتریج تونر شارژ یا تعویض شود.
 • کپی و پرینتر شارپ خطای F2 می زند و کار نمی کند؛ خطای F2 در کپی شارپ نشانه سوخته شدن چیپ ست و پایان پودر تونر می باشد. باید کاتریج یا تونر و چیپ ست کپی شارپ را همزمان باهم تعویض کنیم. و در صورت رفع نشدن مشکل فوق در کپی باید تنظیمات کارخانه ای را توسط نمایندگی اصلی کپی شارپ و مرکز تعمیرات شارپ سیستم انجام داد.
 • کپی شارپ خطای CH چشمک زن می دهد و عمل نمی کند؛ علامت CH چشمک زن در کپی شارپ به معنای اینست که یونیت دولوپر و یا تونر در دستگاه کپی شارپ اتصال ندارد و احتمال اینکه چیپ کپی اشتباه تعویض شده است.
 • کپی شارپ پودر ریزی تونر دارد؛ بیشترین احتمال برای پر شدن ظرف ضایعات می باشد که باید کاملا تخلیه شود.
 • فتوکپی شارپ  پودر ریزی دارد و صدای بلندی می دهد؛ دستگاه را خاموش کنید، بعد از آن ضایعات تونر را خالی نمائید و پس از آن یونیت درام سرویس شود.
 • کپی شارپ مشکل دولوپر ریزی دارد؛ دولوپر ریزی دستگاه کپی شارپ هم می تواند از عدم اتصال درام به کپی باشد. جرقه زدن یکی از شارژرهای MC و TC  هم باعث ریزش دولوپر در دستگاه فتوکپی می شود.
 • فتوکپی شارپ خطای F2 با ثانویه ۴۰ می زند؛ هنگامیکه کپی شارپ ارورF2 را میزند، باید پودر تونر را شارژ نمود و چیپست کاتریج را هم عوض کرد.
 • دستگاه کپی شارپ روی کاغذ تصویر زمینه تیره می اندازد؛ خراب و فاسد بودن تونر شارژ، دولوپر و تنظیم نبودن طیف تانک دولوپر باعث ایجاد زمینه تیره همراه چاپ میشود.
 • کپی شارپ صدای بلندی می دهد و سفید چاپ می نماید؛ گاهی درام کپی شارپ دنده خورد می کند که این مسئله باعث سفید گرفتن تصویر در کپی شارپ می شود.
 • کپی شارپ Ready نمی شود و چراغ Start روشن نمی شود؛ احتمالا یکی از دنده های تانک دولوپر خراب شده و یا پودر تونر کپی تمام شده است.

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام باتشکر از راهنمایی های مفیدشما فقط فکر کنم اگر با نمونه تصویر باشه بهتره …

  پاسخ
 • آصف آساره
  اکتبر 7, 2020 2:58 ق.ظ

  کپی توشیلا۲۳۰۳ زمینه مقداری سیاه یکدست بحالت دون دون.بعد یه خط سفید در حالت عرضی چاپ سرتاسر برگه از بالا به پایین هستش. ممنون میشم زود جوابمو بدید

  پاسخ
 • سلام ممنون از اموزش خوبتون
  اي کاش ميشد تصوير قطعات نامبرده شدن در اموزش رو هم توي اموزش قرار ميداديد يا فيلم اموزشي تهيه ميشد
  با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
error: Content is protected !!
Call Now Button