آموزش تشخیص خرابی بلید دستگاه کپی شارپ

فتوکپی شارپ، از جمله تجهیزاتی است که در بیشتر ادارات، موسسات، دفاتر فنی و غیره به صورت گسترده استفاده می‌‌شود. کار دستگاه کپی شارپ این است که با استفاده روش الکتروفتوگرافی، کار کپی متن، تصویر و یا سند و … روی کاغذ را انجام دهد.

آموزش تشخیص خرابی بلید

برای اینکه دستگاه کپی شارپ عملکردی بدون عیب‌ ونقصی داشته باشد، باید همه قطعات و اجزای آن به‌درستی کار کنند. از جمله قطعاتی که می‌‌تواند در دستگاه کپی نقش زیادی روی کیفیت کپی داشته باشد بلید یونیت درام است. که در صورت خرابی این قطعه، کپی با مشکل متعددی مواجه می‌‌شود.

آموزش تشخیص خرابی بلید

بلید در دستگاه کپی شارپ قطعه‌‌ سخت افزاری از جنس لاستیک و از ظاهری شفاف برخوردار بوده و به قطعه فلزی متصل است. بلید در عملکرد درست دستگاه کپی نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارد که در صورت خراش و یا آسیب دیدن، روی کیفیت کپی تاثیر منفی می‌‌گذارد. در طول فرایند کپی و چاپ، بعد از آنکه تصویر از روی درام به کاغذ منتقل شد، مازاد تونری که استفاده شده روی درام باقی می‌‌ماند که باید تونر اضافی باقی مانده روی درام قبل از آغاز عملیات جدید (چاپ برگه جدید) از روی آن پاک و تمیز شود. تمیز کردن درام دستگاه کپی شارپ کاری است که بلید دستگاه کپی آن را انجام می‌‌دهد.

بلید دستگاه کپی تونرهای اضافی باقی مانده روی سطح درام را جمع‌آوری می‌‌کند و آن را به مخزن تونرهای ضایعاتی (مخزن مازاد) انتقال می‌‌دهد. از این‌رو در صورتی که به هر دلیلی با خرابی بلید دستگاه کپی شارپ مواجه شوید، متوجه خواهید شد که کیفیت کپی بسیار افت کرده است و به نوعی کپی بی‌کیفیت خواهد شد. چرا که تونرهای اضافی از روی درام برای چاپ تمیز نشده و این کار کیفیت کپی را پایین می‌‌آورد. در این صورت، بهتر است هر چه زودتر اقدام به تعویض بلید دستگاه کپی شارپ کنید.

چرا بلید دستگاه کپی شارپ خراب می شود؟

تخلیه نشدن مخزن بلید

همان‌طور که گفته شد، عملکرد و کارکرد بلید این است که تونرهای اضافی باقی مانده روی درام و یا گیرنده نوری را پاک کند و آن را به مخزن ضایعات بلید تخلیه کند. از این رو، به مرور زمان مخزن ضایعات پرمی‌‌شود و درصورت عدم تخلیه آن، بیلد آسیب می‌‌بیند.

قفل کردن بلید با درام

براساس عملکردی که بلید در دستگاه کپی شارپ دارد، تماس آن با سطح درام و یا گیرنده‌های نوری، سبب می‌‌شود که گاهی بلید در زمان تماس با درام مانع چرخش درام شود که در اصطلاح می گویند درام قفل کرده است.

استفاده کردن از انواع محلول‌‌ها در تمیز کردن بلید

بلید دستگاه کپی شارپ مانند سایر قطعات دستگاه کپی نیاز به تمیز کردن و پاکسازی دارد. نکته : برای تمیر کردن بلید نباید از انواع محلول‌‌ها مانند شیشه پاک کن و امثال آن استفاده کرد. چرا که استفاده از محلول‌‌های تمیز کننده، از دیگر علل خرابی بلید دستگاه کپی شارپ است. لذا پاکسازی و تمیز کردن بلید بدون استفاده از هر گونه محلولی باید انجام شود. برای تمیز کردن بلید دستگاه کپی بهتر است از پارچه نرم و بدون پرز استفاده کنید. ابتدا پارچه را مرطوب کرده و سپس اقدام به تمیز کردن بلید دستگاه کپی شارپ نمائید.

خراش و یا دفرمه شدن بلید

لبه لاستیکی بلید بسیار حساس بوده و چنانچه خراش بردارد یا به هر طریقی شکل خود را از دست بدهد. کیفیت چاپ افت می‌‌کند همچنین بلید ممکن است بشکند یا بر اثر استفاده زیاد خاصیت خود را از دست بدهد بیشترین آمار خرابی بلید مربوط به ضربه، خراش و یا پارگی روی سطح پلاستیک بلید است که این موضوع باعث ایجاد خرابی درام نیز می‌‌شود. این مشکل باعث بی‌کیفیت شدن چاپ و یا توقف در عملیات چاپ می‌شود، پس باید مراقب بود که بلید دستگاه خراشیده و یا پاره نشود استفاده از کاغذهای نامناسب و یا گاهی وجود سوزن و یا منگنه در کاغذ از دیگر دلایل ایجاد خراش و شکستگی روی سطح پلاستیک بلید است  قبل از قرار دادن کاغذ در دستگاه کپی شارپ، این مورد را بررسی کنید

استهلاک بیش از حد بلید

اگر بخواهیم به عامل استهلاک در بین قطعات دستگاه کپی توجه کنیم می‌‌بینیم که بلید از جمله قطعاتی است که استهلاک بیشتری نسبت به سایر قطعات دارد، چرا که کار بلید تمیز کردن تونر باقی مانده روی درام است و همیشه با درام اصطکاک دارد و بیشتر از سایر قطعات مستهلک می‌شود، استهلاک بیشتر این قطعه و عدم تعویض به موقع آن از دیگر علل خرابی بلید دستگاه کپی شارپ می باشد به همین دلیل باید به عمر مفید بلید توجه داشته باشید و در صورت نیاز اقدام به تعویض آن کنید.

علائم و نشانه‌‌های خراب شدن بلید

بلید دستگاه کپی شارپ به هر دلیلی که خراب شود، و نیاز به تعویض پیدا کند از خود یکسری علائم و نشانه‌‌هایی بروز می‌‌دهد که با توجه به آن می‌‌توانید خرابی این قطعه را تشخیص دهید. از جمله نشانه‌‌های خرابی بلید دستگاه کپی شارپ به شرح زیر هستند:

خط نازک در پایین صفحه

خط نازک در پایین صفحه کپی شارپ می‌‌تواند ناشی از برش و یا شکاف در بلید دستگاه کپی شارپ باشد. بلید دستگاه کپی شارپ کارکرد درست خود را نتواند انجام دهد. پاک کردن و تمیز کردن تونر از روی سطح درام می‌‌تواند در ایجاد یک خط نازک در پایین صفحه موثر باشد و سبب ایجاد فرسودگی در تیغه شود.

صفحه‌‌های خاکستری یا تونر قابل مشاهده روی درام

نشانه دیگر خرابی بلید، خاکستری شدن نتیجه کپی است. گاهی هم توان تونر باقی مانده روی درام دستگاه کپی شارپ را مشاهده کرد. قابل مشاهده بودن تونر روی درام نشان می‌دهد که بلید کار تمیز کردن درام را به‌خوبی انجام نمی‌دهد و از این تونر روی آن باقی می‌ماند و یا کاغذ بعد از چاپ تیره است. از این رو، اگر بلید فشار لازم را روی درام نداشته باشد و نتواند سطح درام را به خوبی پاک و تمیز کنید، در این صورت سبب می‌شود که در چاپ بعدی، کاغذ کمی تیره و خاکستری شود.

عدم حرکت درام

لبه بلید به صورت مداوم برای پاکسازی و تمیز کردن تونر اضافی روی درام به آن فشار وارد می‌کند. اگر روغن‌کاری و یا روان کردن کردن لبه بلید روی درام ضعیف باشد، در این صورت درام قفل می‌شود. هنگامی که لبه بلید با درام درگیر می‌شود و اجازه چرخش به درام را نمی دهد یا اغلب به‌صورت کامل با درام گیر می‌شود که دراصطلاح از آن به قفل کردن بلید نام برده می‌‌شود برای کار کردن صحیح بلید در این حالت نیاز به تخصص در زمینه تعمیرات کپی شارپ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
error: Content is protected !!
Call Now Button